4. aprill 2017

Kas Eesti on tõesti Baltimaade parim ujumisriik?

Eesti koondis tuli möödunud nädalavahetusel teist aastat järjest Baltimaade meistriks nii täiskasvanute- kui ka noorte arvestuses. Kuna Eesti on viimased kaks aastat olnud heas hoos nendel võistlustel, siis tekibki küsimus kas me oleme tõesti Baltimaade parim ujumisriik?

Et sellele küsimusele vastus saada heidame pilgu peale kolmele suurele tiitlivõistlustele, mis toimusid eelmine aasta: olümpiamängud, Euroopa meistrivõistlused ja lühiraja MM.

Alustame Baltimaade parima ujumisriigi selgitamist möödunud aasta olümpiamängudest. Kui võtta aluseks võistlustele pääsenud ujujate arvu ning saavutatud kohad, siis kindel esikoht läheb Leedule ja Läti alistab napilt Eesti. Leedukad saatsid olümpiale 6 ujujat (5 meest ja 1 naine) ning tegid ühtekokku 14 võistlusstarti Rio ujulas. Nende saagiks jäi kaks finaalikohta, mille saavutasid Simonas Bilis (50 m vabalt) ja Ruta Meilutyte (100 m rinnuli). Poolfinaali ehk 16 parema sekka pääses eestlastele tuttav Giedrius Titenis ja Leedu suutis kvalifitseeruda ka meeste 4x100 m kombineeritud teateujumises saavutades lõpuks 14. koha.

Eesti ja Läti ujujate vahel oli tihe rebimine. Mõlemast riigist pääses olümpiale kaks ujujat. Siiski saavutasid lätlased paremad kohad kui eestlased. Uvis Kalnis oli 200 m kompleksujumises 24. ja Alona Ribakova pälvis 200 m rinnuliujumises 27. koha. Eesti ujujate Maria Romanjuki ja Martin Allikvee kohad olid vastavalt 31. ja 33. Seega selles duellis jäävad peale meie lõunanaabrid.

Lühiraja MM-i kangelased

Möödunud aasta viimasel kuul madistasid Kanadas Windsoris ujujad lühiraja maailmameistrivõistlustel. Ka pisikesel Eestil oli veidi põhjust rõõmustamiseks, sest Martin Liivamägi pääses 100 m kompleksujumise eelujumistest edasi ning saavutas kokkuvõttes 16. koha, mis oligi eestlaste parim etteaste. Kaks järgnevat parimat kohta olid meil 26. ja 28. koht. Võistlustel osales neli Eesti ujujat. Kuid kas need saavutused on piisavad et alistada meie Baltimaade rivaalid?

Simonas Bilis
Taaskord näitavad leedukad võimu ja seekord kusjuures ilma Londoni olümpiavõitja Meilutyteta. Simonas Bilis krooniti üllatuslikult 100 m vabaltujumises maailmameistriks (!!!), lisaks saavutas elu parimat võistlust teinud leedukas pronksmedali 50 m kroolisprindis. Kaheksa ujujaga Leedu koondis saavutas veel kaks finaalikohta ja kolm poolfinaalkohta. Muljetavaldav saavutus ca 3 miljoni elanikuga riigi kohta. Ja nüüd jõuame lõpuks lätlasteni. Kas me just 16. kohaga vastu rinda võime taguda aga lätlased individuaalselt poolfinaali ei pääsenud. Nende parimaks jäi 4x50 m sega vabaltujumises 14. koht.

Lühiraja MM-il osales viis ujujat Lätist. Individuaalselt parim oli 200 m seliliujumises 22. koha saavutanud Uvis Kalnis. Kui teha mingeid võrdlusi meie koondisega, siis saame teada, et näiteks 30 parema sekka jõudis seitse sooritust, mis Läti ujujate poolt tehtud. Eestil oli selleks numbriks viis.
Eestlaste keskmiseks kohaks oli 31. koht millega me edestasime naabreid napi nelja kohaga.

Euroopa meistrivõistluste ponnistused

Ning viimasena on vaatluse all eelmise aasta maikuus Londonis toimunud Euroopa meistrivõistlused. Alustame seekord lätlastest. Seitsmeliikmeline koondis tegi väga ühtlased esitused. Parim neist oli seliliujuja Kristina Steins, kes napilt jäi välja 100 m seliliujumise poolfinaalist saavutades 19. koha. Keskmiseks kohaks oli meie naabritel 38. koht. Eesti koondise lippu hoidis kõrgel Ralf Tribuntsov olles ainuke ujuja kes individuaalselt poolfinaali murdis ja 50 m seliliujumises saavutas 15. koha. Eesti eest oli Londonis võistlustules rekordilised 24 ujujat kuid paraku keskmine koht võistlustel oli võrdväärne lätlastega ehk 38. koht. Positiivseks võib lugeda Eesti koondise pääsu 4x100 m sega vabaltujumise finaali kus oldi kaheksandad.

Danas Rapsys
Leedukad olid taaskord omaette klassist. Meilutyte tuli Euroopa meistriks 100 m rinnuliujumises, Titenis napsas pronksi samal alal ja seliliujuja Danas Rapsys ujus 200 m seliliujumises ennast pronksmedalile. Taaskord medaliterohke tiitlivõistlus leedukatel. Lisaks veel kolm poolfinaalikohta ja üks finaalikoht.

Võib julgelt järeldada, et Baltimaade parim ujumisriik on Leedu. Lisaks sellele, et nad on pidevalt mitme ujujaga poolfinaalis ja finaalis tiitlivõistlustel, nad võidavad ka medaleid. Eesti ja Läti vahel on juba õhukesem piir. Aasta kõige tähtsamal võistlusel olid lätlased paremad, aga teistel tiitlivõistlustel suutsime grammi võrra olla ees meie, üpris võrdne tase.

Kuigi Baltimaade meistrivõistluste võit Eesti koondise esituses on tubli saavutus, siis eufooriasse laskuda ei tasu. Leedu staarid võistlustele sõna otseses mõttes ei viitsinud tulla kuna neile ei paku see mõõduvõtt pinget. Seega käed taeva poole tõsta ning öelda et oleme Baltimaade parim ujumisriik on liialdus. Ehk tulevikus õnnestub ka taoline tiitel omistada!