27. juuli 2017

USA koondise ujujad domineerisid MM-i viiendal päeval

MM-i viiendal päeval toimus viis medaliala. Viimaste päevade jooksul on ujutud mitmeid maailmarekordeid, kuid täna jäid need tulemata. Tänast võistluspäeva domineerisid USA ujujad, kes võitsid viiest peetud finaalist lausa kolm.

Õhtu üks oodatumaid finaale oli meeste 100 meetri vabaltujumine, mida ujumisringkonnas loetakse üheks kõige prestiižsemaks distantsiks. Karjääri esimese individuaalse kuldmedali võitis ameeriklane Caeleb Dressel, keda loetakse Michael Phelpsi järeltulijaks.

20-aastane Dressel läbis distantsi uue Ameerika rekordiga 47.17, imetrikooga ujutud maailmarekordist jäi puudu vaid 36 sajandikku. Kuni viimase 15 meetrini olid mitmed ujujad ühel joonel, aga seejärel Dressel ei teinud ühtegi hingetõmmet ning ujus ennast maailmameistriks. Kaksikvõidu USA-le tõi vanameister Nathan Adrian ajaga 47.87 ning pronksmedali teenis prantslane Mehdy Metella (47.89). Viimati võitis ameeriklane 100 m vabaltujumise MM-il 2001 aastal, kui sellega sai hakkama Anthony Ervin.

Etiene Medeiros oli ülilähedal maailmarekordile 50 m seliliujumises. Ta läbis distantsi ajaga 27.14, mis on vaid kaheksa sajandikku kehvem kehtivast ilmarekordist. Vaid sajandikuga kaotas talle hiinlanna Fu Yuanhui, kes sai ajaks 27.15. Pronksmedalile ujus ennast Aliaksandra Herasimenia tulemusega 27.23, kes kordas Euroopa rekordit. Siiski ei ole Medeiros ja Herasimenia kõige populaarsemad ujujad basseinis kuna on enda karjääri jooksul patustanud dopinguga.

Naiste 200 m liblikujumises oli kaks ungarlannat ning lärm areenil oli kõrvulukustav. Kodupubliku lemmik Katinka Hosszu, kelle jaoks see on kõrvalala, võitis pronksmedali ajaga 2.06,02 ning oli sellega väga rahul. Maailmameistriks krooniti hispaanlanna Mireia Belmonte Garcia kelle jaoks oli see karjääri esimeseks kuldmedaliks MM-idelt. Valitseva olümpiavõitja võiduaeg oli 2.05,26. Saksamaale võitis võistluste esimese medali Franziska Hentke tulemusega 2.05,39.

USA koondise ülemvõim

Meeste 200 m kompleksujumises võttis ameeriklaselt Ryan Lochtelt trooni üle tema kaasmaalane Chase Kalisz. Alates aastast 2009 sel distantsil kuldmedali võitnud Lochte tänavustele võistlustele ei kvalifitseerunud ning selle võimaluse kasutas Kalisz, kes krooniti esmakordselt maailmameistriks ajaga 1.55,56. Hõbeda teenis jaapanlane Kosuke Hagino (1.56,01) ja pronksi hiinlane Wang Shun (1.56,28).

USA koondise võidukäik jätkus naiste 4x200 m vabalt teateujumises. Leah Smith, Mallory Comerford, Melanie Margalis ja Katie Ledecky lõpetasid esimesena ajaga 7.43,39. Enda võistluste neljanda kuldmedali teenis Ledecky ning on praeguse seisuga võistluste edukaim ujuja. Hõbemedali võitis Hiina ning pronksmedali võimsa lõpuspurdi teinud Austraalia.