17. juuni 2017

Eesti meistrivõistluste esimene võistlusosa üllatusi ei pakkunud

Täna algasid Tartus Aura ujulas Eesti meistrivõistlused ning esimene võistlusosa on selja taha jäänud. Absoluutklassis jagati 12 medalikomplekti, parimat tulemust näitas esimeses võistlusosas Martti Aljand. Joonas Niine ületas 28 aasta vanuse noorte rekordi 50 m rinnuliujumises.

Võistlused algasid 200 m vabaltujumistega, aga enne kui esimene vahetus vette hüppas tekkisid juba tehnilised viperused. Võistluste peakorraldajal Eesti Ujumisliidul pole säärane olukord sel hooajal esmakordne, sest Eesti karikavõistlustel oli samuti pikk viivitus.

Ilona Maide ujus ennast esmakordselt Eesti meistriks olles parim 200 m vabaltujumises uue isikliku rekordiga 2.08,65. Heitlus hõbemedalile oli ülimalt tasavägine, sest kahte järgmist lahutas vaid kaks sajandikku. Käe sai teisena vastu seina Kirke Pollisinski (2.10,97) ning pronksi teenis Laurika Lint (2.10,99). Maide saab kaela veel teisegi kuldmedali, sest oli ta parim ka juunioride seas, Lint triumfeeris noorte seas.

Meeste konkurentsis sai nooruke Cevin Anders Siim vanadelt kaladelt Martti Aljandilt ja Martin Liivamägilt korraliku kooli sel distantsil. Tugevalt alustanud Siim juhtis kindlalt 100 m pöördes, aga siis hakkasid Liivamägi ja Aljand tõusma. Nendest viimane, sügisel 30-aastaseks saav Aljand, tegi suurepärase lõpu ning tuli Eesti meistriks ajaga 1.54,91. Tasub märkida, et tegemist oli Aljandi 74. Eesti meistritiitliga. Hõbemedalile ujus ennast Liivamägi ajaga 1.55,09. Kuigi Siim lõpetas esimeses vahetuses kolmandana, siis teises vahetuses ujunud Karel Seli üllatas kõiki ning napsas pronksmedali endale ajaga 1.55,22

Juunioride meistritiitel läks Marko-Matteus Langelile ajaga 1.57,15 kes edestas Maksim Gumenjuki ja Vladimir Turut. Noorte meistritiitli ujus välja Uku Pärismaa tulemusega 2.02,38.

Naiste 400 m kompleksujumises võttis kindla võidu Margaret Markvardt tulemusega 5.06,58. Esimesel 200 meetril talle vastupanu osutanud Veronika Olem sai kaela hõbemedali (5.14,22) ning Anette Hallik lõpetas kolmandana (5.17,50). Täpselt sama järjestus oli ka juunioride vanuseklassis, noorte meistriks krooniti Melissa Priidel ajaga 5.20,35.

Silver Hein
Meeste ujumine oli aga hulga põnevam. 200 meetri pöördes oli Armin Evert Lelle konkurentide ees enda edu kasvatanud 8-9 meetri pikkuseks. Kuid rinnuliujumine luhtas Lelle võimalused kuldmedalile, sest Silver Hein ja Frank Johan Ojarand tegid võimsa tõusu sel etapil. Finišisse jõudis esimesena karjääri kolmanda Eesti meistritiitli võitnud Hein kelle ajaks märgiti uus Eesti hooaja tippmark 4.35,19. Ojarand ujus samuti Lellest mööda ning lõpetas teisena (4.36,91) ning Lelle jäeti kolmandaks ajaga 4.38,26. Siiski sai Lelle ka võidurõõmu maitsta, sest tuli juunioride meistriks. Noorte meistriks ujus ennast Nikita Pisarenko ajaga 4.54,80.

50 m rinnuliujumises peeti täna hommikul eelujumised ning enamus naistest läks lihtsalt finaalikohta vormistama. Kõige kiirema ajaga sai finaali Karleen Kersa (32.32). Lisaks kindlustasid endale finaalipääsme veel Maria Romanjuk, Maria Harutjunjan, Kristina Maria Jaamul, Heleene Pak, Laura Kalvet, Meril Arndt ja Garita-Beth Puusepp. Õhtul meeste finaalis võime näha tõelist tulevärki, sest viis meest kuulusid vaid poole sekundi sisse. Kõige teravamat minekut näitas hommikul Martti Aljand ajaga 28.50. Finaalis ujuvad veel Filipp Provorkov, Martin Liivamägi, Martin Allikvee, Pjotr Degtjarjov, Karel Seli, Joonas Niine ja Mark Sovtsa.

Kuigi absoluutklassi võitjad selguvad õhtul toimuvas finaalis, siis noorte- ja juunioride meistrid selgitati täna hommikul. Juunioride meistriks neidude seas krooniti Kristina Maria Jaamul (33.97) ning noormeeste konkurentsis Joonas Niine. 16-aastane Niine püstitas ka uue Eesti noorte rekordi ajaga 29.68 ning ületas sellega Marko Pachelile kuulunud 28-aasta vanuse rekordi 14 sajandikuga. Noorte meistriks tulid Laura Kalvet (35.23) ja noormeeste hulgas Mark Sovtsa (30.05).

Esimese võistlusosale tõmbasid joone alla 4x50 m vabalt teateujumised. Eesti meistriks tuli oodatult TOP Ujumisklubi naiskond ajaga 1.48,19, kes jäid enda nimele kuuluvast Eesti rekordist vaid poole sekundi kaugusele. Võidukasse võistkonda kuulusid Karleen Kersa, Sigrid Sepp, Kätlin Sepp ja Margaret Markvardt. Meestest pidasid põneva lahingu maha Audentese Spordiklubi ja Garanti Spordiklubi, aga Pjotr Degtjarjovi lõpule kellelgi vasturohtu ei olnud ja seega tuli Eesti meistriks Audentes ajaga 1.33,65. Võistkonnas ujusid Andri Aedma, Fred Karu, Martti Aljand ja Degtjarjov.