14. jaanuar 2018

ÜLEVAADE: Eesti parimad ujujad aastal 2017

Eelmisel aastal ujuti kolmel korral tiitlivõistluste finaalis, võideti juunioride tiitlivõistlustel medaleid, noored tegid korraliku arengu ning näitasid parimaid tulemusi just hooaja kõige tähtsamal võistlusel. Samuti ujusid meie parimad palju rekordeid nii Eestis kui ka välismaal.

Priit Aaviku Ujumisblogi toob Teieni nüüd 2017 aasta Eesti parimad ujujad kõikides vanuseklassides ning nende parimad saavutused.

Parim meesujuja - Kregor Zirk

Esmakordselt enda karjääris teenib Eesti parima meesujuja tiitli 18-aastane Kregor Zirk. Temale tõi parima tiitli eelkõige suurepärane lühiraja EM, kus ta pääses kahel korral finaali ja ujus viis Eesti rekordit. Tähelend saabus 200 m vabaltujumises kus südika ujumisega pälvis Zirk neljanda koha. Võib öelda, et üllatuse serveeris ta 200 m liblikujumises kus ta ennast finaali murdis ning seal seitsmenda koha saavutas. Ära märkimist selles kategoorias väärivad veel lühiraja EM-il finaali ujunud Martin Allikvee ning pikaraja MM-il eestlastest parima koha saavutanud Daniel Zaitsev.

Parim naisujuja - Maria Romanjuk

Eesti parim naisujuja 2017. aastal oli Maria Romanjuk. Kusjuures see nimetus kuulub talle juba neljandat aastat järjest. Romanjukil oli vägagi stabiilne aasta kus ta enda parimad ujumised tegi just tiitlivõistlustel. Suvel toimunud pikaraja MM-il oli ta Eesti koondise üks parimatest, kui saavutas uue Eesti rekordiga 100 m rinnuliujumises 26. koha. Lühiraja EM-il jäi tema parimaks 200 m kompleksujumise 18. koht, kuid hea esituse tegi ta ka 100 m rinnuliujumises kus viis esmakordselt Eesti rekordi alla 1.07. Individuaalseid Eesti rekordeid kogunes Romanjukil kalendriaasta jooksul neli. Kõva konkurent möödunud aastal parima tiitlile oli Margaret Markvardt, kes saavutas eestlannadest parima tiitlivõistluste koha (16), kuid MM-ile mitte pääsemine kallutab kaalukausi Romanjuki suunas. Loe pikemalt nende kahe piiga heitlusest siit:

Parim meesjuunior - Kregor Zirk

Lisaks parimale meesujujale teeb Zirk puhta töö ka meesjuunioride arvestuses. Tema saavutustega möödunud juunioride hooajal on raske konkureerida. Ta võitis pronksmedali Euroopa juunioride meistrivõistlustel 100 m liblikujumises ning pälvis samal distantsil juunioride MM-il viienda koha. Põhjamaade juunioride meistrivõistlustel sai ta kaela kuus individuaalset kuldmedalit - sellest enamat pole suutnud ükski eestlane. Kusjuures viimati läks parima meesujuja ja juuniori tiitel ühe inimese kätte aastal 2006.

Parim naisjuunior - Margaret Markvardt

Kuigi Markvardt jäi napilt alla Romanjukile parima naisujuja konkurentsis, siis parim naisjuunior on ta igal juhul. Suvel toimunud juunioride EM-il saavutas ta Eesti koondise parimana 19. koha, kusjuures järgneva piiga parim koht oli alles 37. Algselt oleks see auhind pidanud minema Ujumisklubi Aktiivi ujujale Veronika Olemile, kuid nagu kõik teavad, siis kasutas tema ebaausaid võtteid paremate tulemuste saavutamiseks. Põhjamaade juunioride meistrivõistlustel saavutas Markvardt hõbe- ja pronksmedali olles ka seal Eesti koondise parim naisujuja. Nüüd toimunud lühiraja EM-il tegi ta ka juba enda esimesed sammud naiste konkurentsis ning loodetavasti areng jätkub ja peagi saame talle kaasa elada poolfinaalides ning finaalides.

Parim noormees - Alex Ahtiainen

Eesti parim noorujuja möödunud hooajal noormeeste seas oli Alex Ahtiainen. Parima soorituse noorte klassis tegi ta Põhjamaade noorte meistrivõistlustel kus ta võitis ainsa eestlasena kuldmedali ning seda 100 m liblikujumises. Lisaks sai ta veel kolmel korral kaela pronksmedali. Baltimaade noorte meistrivõistlustel astus ta poodiumi kõige kõrgemale astmele 200 m kompleksujumises ning võitis veel kolm erinevat karva medaleid. Ahtiaineni puhul kahtlemata üks huvitamaid Eesti noorujujaid keda järgnevate aastate jooksul jälgida.

Parim neiu - Kertu Kaare

Eesti parim noorujuja neidude seas oli möödunud hooajal teistkordselt Kertu Kaare. Piigal on seljataga karjääri kõige edukam hooaeg, mis jõudis kulminatsioonini Euroopa noorte olümpiafestivalil kus ta kordas Eesti naisujujate läbi aegade parimat kohta. Teel saavutades kuuenda koha püstitas ta 50 m vabaltujumises järjepanu Eesti noorte rekordeid ning võttis enda nimele lausa ka juunioride tippmargi. Põhjamaade noorte meistrivõistlustel võitis ta 50 m vabaltujumises hõbemedali ning sai kaela veel kaks pronksmedalit. Vaatamata enda noorele eale on Kaare juba Eesti üks parimaid juunioreid ning koputab jubaka parimate täiskasvanute uksele.